Najnowsza książka

Z wiosłem i wiatrem.
Kajakiem po wodach północy.

Kup książkę

ZB-Szwoch.pl - Mój pamiętnik z wypraw

Witam w moim miejscu na świecie! Znajdziesz tu kilka spostrzeżeń, wspominek z wypraw i generalnie – mój punkt widzenia na podróże. Skoro już tu jesteś, to może akurat znajdziesz inspirację na swą własną :)

WYPRAWY

2023

Kajakiem wokół Islandii cz.2: Fiordy Zachodnie

islandia,  2023

2021

Slogen

norwegia,  2021

„Najpiękniejszy szczyt norweskich Alp Sunnmøre. Wiosenna próba w mocno jeszcze zimowej scenerii (maj 2019) roku zakończyła się odwrotem kilkaset metrów przed górskim schroniskiem – Patchelhyttą. Wyciągnąwszy wnioski, na szczyt Slogen wszedłem w ostatni […]”

Södra Kungsleden

szwecja,  2021

„Po prawie 10 latach historia zatacza swego rodzaju koło. W 2011 roku (tyle, że w lecie), po raz pierwszy zmierzałem do Skandynawii, z autem, na promowej trasie z Gdańska do Nynashamn. Przez tą […]”

2020

Hetta – Pallas

finlandia,  2020

„Najstarszy fiński szlak pieszy i zarazem najpopularniejszy z tych dostępnych w Parku Narodowym Pallas-Yllästunturi. 55-kilometrów z Hetty do Pallas to fińska Laponia w pełnej okazałości, a w moim przypadku – w pełnej palecie […]”

Kajakiem wokół Islandii,cz.1: Keflavik – Fiordy Zachodnie

islandia,  2020

„Tym razem bez dłuższej relacji, ale za to z filmem, w nieco innej konwencji niż zazwyczaj, o moim nowym pomyśle i pierwszej części tego, co już udało się zrealizować.”

Kayak Highway to Hel

polska,  2020

„Po 5 latach niepodzielnego panowania na fiordach, jeziorach, morzach i oceanach mojego wiernego, żółtego szerszenia, przyszedł czas na zwiększenie floty swoich statków. I tak, na początku maja, miałem okazję zrobić pierwszy, nieco większy […]”

2019

Wyspy Owcze

Wyspy Owcze,  2019

„Archipelag pośrodku Atlantyku, swego rodzaju płaskowyż pomiędzy Wielką Brytanią, Szetlandami, Norwegią i Islandią. Kraina, którą zamieszkuje 50 tysięcy ludzi oraz 70 tysięcy owiec. Wyspy Owcze miałem okazję zobaczyć w 2012 roku, kiedy to […]”

Lofoty kajakiem

norwegia,  2019

„20 lutego 2019 roku, dokładnie w dniu moich 33. urodzin, Wizz Air ogłosił uruchomienie połączenia lotniczego z Gdańska do Bodo. Oczywiste więc dla mnie było, że niczym z nieba spadła możliwość przeniesienia się […]”

Bajkał

rosja,  2019

„Krótki, acz intensywny wypad nad najstarsze i najgłębsze jezioro na świecie. Wyjazd z inicjatywy kolegi P, który znalazł tanie loty liniami Ural Airlines na kluczowym odcinku Moskwa – Irkuck (w dwie strony około […]”

Koronjaa Trail

finlandia,  2019

„Koronjää Trail, to jedyny w swoim rodzaju szlak w Finlandii, gdzie podczas zimowych miesięcy można podziwiać zamarznięte wodospady. Korzystając z promocji linii Norwegian, w styczniu 2019, lecimy z Gdańska, przez Helsinki do Rovaniemi. […]”

2018

Vestmannaeyjar

islandia,  2018

„23.stycznia 1973 roku, godzina 1.55 w nocy. Dochodzi do ogromnej erupcji na wyspie Heimaey -największej i jedynej zamieszkanej z archipelagu Vestmannaeyjar. Zarządzono natychmiastową ewakuację prawie wszystkich mieszkańców na główną wyspę. Dzięki sprawnej akcji, […]”

Ze wschodu na zachód północnej Norwegii

norwegia,  2018

„3-tygodniowa wyprawa. Dość skomplikowana logistycznie, w sumie na starcie prawie 70 kg bagażu na pierwszym locie z Gdańska do Tromso 12. lipca. Powrót z Trondheim już z samym podręcznym. Dystans pokonany (w przybliżeniu): […]”

Geirangerfjord wiosną i zimą

norwegia,  2018

„Nie ma w Norwegii, a może i na świecie bardziej znanego fiordu. Czy ten jest akurat najpiękniejszy? To już kwestia sporna, wedle upodobań. Tak czy owak, majestatyczny Geirangerfjord stał się żelaznym punktem wycieczek […]”

Romsdalreggen

norwegia,  2018

„Niewątpliwie jedna z piękniejszych tras trekkingowych w Norwegii, a mniej popularna i tym samym znacznie mniej zatłoczona niż szlaki na Preikestolen, Kjerag i Język Trola. Grań leży nieopodal miasteczka Andalsnes, w okręgu Romsdal. […]”

2017

Gaustatoppen

norwegia,  2017

„Najwyższy szczyt regionu Telemark i całej południowej Norwegii. Zasłynął tym, iż w dobrą pogodę, z jego szczytu rozpościera się widok na 60.000 km2, co odpowiada 1/6 całej kontynentalnej Norwegii. Gaustatoppen wznosi się na […]”

Hornstrandir

islandia,  2017

„Podróż do krainy, którą ostatni stali mieszkańcy opuścili w 1952 roku. Krainy, która w całości jest rezerwatem przyrody o całkowitej powierzchni 580 km2. Przy obecnym boomie turystycznym na Islandię jest to miejsce jedyne […]”

Grenlandia – My Immortal

grenlandia,  2017

„Po dwóch wyprawach na Grenlandię, w 2014 Arctic Circle Trail i 2016 roku W dmuchanym lodołamaczu – kajakowa Grenlandia, odniosłem wrażenie, że z „Zieloną Wyspą” złapałem pewną więź. Ktoś kiedyś powiedział, że jeśli […]”

2016

Wokół Wyspy Sobieszewskiej

polska,  2016

„Pierwszy nieco większy test kajaka i moich możliwości przed wyprawą Przez 4 fiordy na dach Skandynawii i jezioro Gjende. Namiastka kajakarstwa morskiego. W sumie do pokonania prawie 60 km, począwszy i skończywszy na […]”

Przez 4 fiordy na dach Skandynawii i jezioro Gjende

norwegia,  2016

„Podróż odbyła się w dniach 21.7-1.8.2016, pomysł zrodził się jeszcze na jesień roku poprzedzającego wyprawę. Przez ten czas plan ulegał mniejszym lub większym modyfikacjom, by ostatecznie wykrystalizować się przed samym startem. A co […]”

W dmuchanym lodołamaczu – kajakowa Grenlandia

grenlandia,  2016

„10. sierpnia 2016, udałem się w swoją drugą, tym razem dwutygodniową podróż na “zieloną” wyspę, czyli Grenlandię. Leciałem po kolejny ze swoim dmuchanym kajakiem, który tym razem miał posłużyć także jako lodołamacz. Wyprawa […]”

2015

Laugavegur Trail

islandia,  2015

„Podróż odbyłem w dniach 12-19.08.15. W planach był trekking z plecakiem i jeden z trzech szlaków: szkocki West Highland Way, szwedzki Kungsleden lub islandzki Laugavegur Trail. Wybór padł na ten ostatni, głównie ze […]”

Trolltunga

norwegia,  2015

„Jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych w Norwegii. Trolltunga, czyli w dosłownym tłumaczeniu – Język Trola, przez ostatnie lata jest regularnie umieszczany w ścisłej czołówce miejsc wartych odwiedzenia podczas pobytu w Skandynawii. Nigdy specjalnie […]”

2014

Arctic Circle Trail

grenlandia,  2014

„Po latach mogę z czystym sumieniem napisać – od tego właściwie wszystko się zaczęło na ciut większą skalę. W sierpniu 2014 zdecydowałem się polecieć na Grenlandię i pokonać tzw. Arctic Circle Trail. Grenlandia […]”

2013

Svalbard

norwegia,  2013

„Sierpień 2013. Samotny spontan. Korzystając z przystępnych cen linii Norwegian, udałem się na największą wyspę archipelagu Svalbard – Spitsbergen, a konkretnie do jego stolicy – Longyerbyen (78 N).Zważywszy, iż od 66-stego równoleżnika mam […]”