Najnowsza książka

Z wiosłem i wiatrem.
Kajakiem po wodach północy.

Kup książkę

ZB-Szwoch.pl - Mój pamiętnik z wypraw

Witam w moim miejscu na świecie! Znajdziesz tu kilka spostrzeżeń, wspominek z wypraw i generalnie – mój punkt widzenia na podróże. Skoro już tu jesteś, to może akurat znajdziesz inspirację na swą własną :)

Cytaty

Cytaty podróżnicze lub ogólno – życiowe, które na przestrzeni lat zapadły mi w pamięć i mniej lub bardziej mnie inspirują. Jedne krótsze, inne dłuższe. Autorzy znani i mniej znani. Lista stale uaktualniania poprzez nowo przeczytane książki, artykuły oraz relacje w internecie lub najprościej w świecie zasłyszane i niezapomniane w życiu codziennym. Może znajdują lub znajdą się tu słowa usłyszane od Ciebie.

 

 

Jedyną prawdziwą porażką jest rezygnacja z poszukiwań.

– Sir Ernest Shackleton

 

 

Jeśli coś kochasz, puść to wolno. Kiedy do Ciebie wróci, jest Twoje. Jeśli nie, nigdy Twoje nie było.

– Antoine de Saint-Exupéry

 

 

I never found the companion that was so companionable as solitude.

– Henry David Thoreau

 

 

Give me ice, give me snow, give me dogs; you can keep the rest.

– Knud Rasmussen

 

 

Nie bój się ciszy i milczenia. Współczesny świat atakuje nas milionem bodźców. Tysiące reklam walczą o Twoją uwagę każdego dnia, na każdym rogu ulicy. Nasze miasta i drogi pełne są hałasu. Po pewnym czasie przyzwyczajamy się do nich i nasza wrażliwość zostaje stępiona, a gdy znajdziemy się nagle w zupełnej ciszy dopada nas coś w rodzaju ataku paniki. Nieprzywykli do pustki w uszach i w głowie, szybko włączamy to, co mamy pod ręką. Stąd chyba biorą się ludzie, idący przez góry z grającymi telefonami.

– Łukasz Supergan

 

 

One travels more usefully when alone, because he reflects more.

– Thomas Jefferson

 

 

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

– Mark Twain

 

 

W potężnej machinie ekspedycyjnej, traci sie to co najpiękniejsze – indywidualność. Kreatywność prowadzi nas przez życie

– Wojtek Kurtyka.

 

 

Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.

– Ryszard Kapuściński

 

 

To travel alone is risky business, especially into a wilderness; equally risky is to have dreams and not follow them.

– Robert F. Perkins

 

 

(…) podróże tylko z pozoru zaczynają się i kończą u progu własnego domu. W istocie ze swobodą przekraczają ten próg, wypełniają kąty, półki, szuflady. Wracają we wspomnieniach, w rozmowach, a przy tym torują drogę jedne drugim. Dlatego jest w nich, jak myślę, ciągłość z pozoru tylko przerywana codziennością wielkomiejskiego życia, pracą, obowiązkami. Z pozoru, bo codzienność jest przecież złudzeniem. Niknie, gdy się jej przyjrzeć bystro, z zaciekawieniem (…)

– prof. Mieczysław Paszkiewicz

 

 

Absolutnie najważniejsza we wszystkich wyprawach jest psychika. To nie jest tak, że po prostu ciepło się ubiorę, pochodzę sobie 2-3 godziny i wrócę do domu. Mieszkasz w namiocie, śpisz w śpiworze, a wyprawa trwa nawet dwa miesiące. Mrozu nie można się bać. Zawsze powtarzam, że na Arktyce mróz jest twoim przyjacielem. Jest zimno, ale dzięki temu, że jest mróz, to łatwo można np. wysuszyć rzeczy. Wystarczy je wyłożyć poza namiot, a pięknie się wymrożą. Wrogiem jest ciepło ciała. Gdy człowiek się poci, mokre ubranie zamienia się w lód. Wówczas można nawet zginąć. Moim kolegom, czy klientom wypraw mówię – nie bój się mrozu, bój się ciepła. Gdy jest ci zimno, wiesz, że przeżyjesz. Moi przyjaciele Inuici powtarzają, że mróz jest w głowie. Poza tym nie można się poddawać. Tam nie możesz powiedzieć – jestem zmęczony, nie dam rady, zabieram swoje zabawki i wracam do domu.

– Norbert Pokorski

 

 

We don’t go to the mountains to summit, that’s only a halfway point. We go to the mountains to return reborn. You know where the well of happiness and rebirth lies. I go gladly, fearing only the loose stone and my own ego.

– Steve House

 

 

Zgadzam się na walkę ze wszystkimi niebezpieczeństwami, które na mnie czyhają. Zgadzam się na wiatry, które tygodniami biją w ściany namiotów i doprowadzają do granicy szaleństwa. Zgadzam się na drogi prowadzone na granicy wytrzymałości. Zgadzam się na walkę. Nagroda, którą otrzymuję za te trudy, jest niebotycznie wielka. Jest nią radość życia.

– Jerzy Kukuczka

 

 

Jest taki najfajniejszy rodzaj samotności, w którym nie potrzebujesz żadnego wypełniacza, ani książki, ani muzyki. Możesz cieszyć się byciem sama ze sobą, patrzeć w górę na tropik namiotu i myśleć: „To jest część wspinaczki” – delektować się taką chwilą. Ważne jest tylko „tu i teraz”. Ale, nie ukrywam, trzeba w sobie wypracować taki stan, nauczyć się go po prostu.

– Kinga Baranowska

 

 

It’s not even that I prefer the cold climate in particular.I prefer wilderness and pristine nature which can only be found if there is little or no civilization around. Human beings tend to civilize places that are easy to live in, which includes a preference for moderate temperatures and precipitation. That’s why extreme climates (such as the arctic or deserts) are typically less populated and therefore make good travel destinations for adventurers like myself. Very pragmatic, I know. 😉

– Gabriel Gersch

 

 

Człowiek może być uduchowiony, ale niereligijny, dla wielu ludzi Kościołem może być natura. Wielu wspaniałych ludzi nie wierzyło w Boga, a inni czynili zło w jego imię.

– Papież Franciszek

 

 

Kiedy słuchałem opowieści Akany pomyślałem o naszych współczesnych wyprawach polarnych, o całej tej oprawie medialnej i chwale bohaterów. Wydało mi się to śmieszne, ponieważ Innuici takie wyprawy, a nawet o wiele trudniejsze, robią na co dzień – bez sponsorów, mediów, z niezwykle prostym sprzętem I do tego samodzielnie zdobywając pożywienie, nie ciągnąc ze sobą „kosmicznego”, liofilizowane jedzenia. To są bohaterowie i prawdziwi zdobywcy Arktyki, o których nie przeczyta się w gazetach i nie usłyszy w TV.

– Norbert Pokorski

 

 

W Polsce jest tak, że przechodzisz lasem koło jakiejś wioseczki i z dwóch kilometrów słychać ujadające psy. Jeżeli chcę czuć, że jestem sam, to wybieram Skandynawię. Tam są największe pustkowia w Europie. Tam możesz poczuć się naprawdę zgubionym. To też jest taki challenge – wyzwanie, żeby sprawdzić, czy faktycznie lubisz dzikość i chcesz być z dala od cywilizacji, czy może jest inaczej. To jest przede wszystkim czysta natura, czyste powietrze, czysta woda. Poza tym nie lubię gorących klimatów.

– Grzegorz Dzik

 

 

Samotność wyzwala kreatywność. Praca w grupie rozwija może umiejętności społeczne, ale zgiełk głosów wokół zabija myślenie twórcze. To w ciszy i samotności przychodzą mi do głowy pomysły na nowe podróże albo teksty, które znajdziesz na tym blogu, rozwiązania problemów, które męczyły mnie od wielu dni. Mając ciszę wokół siebie potrafię uważnie obserwować to, co dzieje się w Twoim umyśle. Zaufaj intuicji. Cichy głos, który pojawia się w Twojej głowie, często podpowiada Ci to, z czego nie zdajesz sobie świadomie sprawy.

– Łukasz Supergan

 

 

Pewien alpinista powiedział, że przygoda zaczyna się tam, gdzie jest istnieje ryzyko porażki. Jeśli masz pewność, że wszystko pójdzie dobrze, nie ma w tym żadnej przygody.

– autor nieznany

 

 

The greatest gift of my life is not having to choose between love and freedom.

– Gabriel Gersch

 

 

Niech każdy robi w życiu to, w czym czuje się na siłach, i co mu najlepiej wychodzi.

– Andrzej Zawada

 

 

Każdy musi zarzucić kotwicę w odpowiednim czasie, na dłuższą metę staje się nużące bycie dryfującym okrętem bez obranego kursu. Najważniejsze, to być szczęśliwym, na ile to możliwe.

– Otton Sverdrup

 

 

Nie jestem pewien, czy podróżuję dlatego, że lubię, czy dlatego, że muszę. Gdy wytrwam w domu kilka miesięcy, staję się rozdrażniony i przykry dla otoczenia. Jednak gdy tylko pojawi się perspektywa wyjazdu, przechodzę prawdziwą metamorfozę.

– Ryszard Czajkowski

 

Moim zdaniem nędzarzem jest ten, który urządza się na tym świecie, jakby miał żyć wiecznie. Spala swoją całą życiową energię, nie zdając sobie sprawy, że inwestuje w rzeczy martwe, nieposiadające żadnego znaczenia. Większość wartości tego świata, nie można kupić za pieniądze. Nie słyszałem, aby ktoś kupił sobie rozum…

– Romuald Koperski

 

A Ship in a harbour is safe, but thats not what ships are made for.
Courage is a way of saying “yes” to life.

– Colin Mortlock, The adventure alternative.

 

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie.

– Mahatma Gandhi